بیو اینستاگرام

بیو اینستاگرام چیست و چه کمکی به ما می کند؟

زمانی که یک کاربر وارد صفحه اینستاگرام شما می شود، اولین چیزی که نظرش را جلب می‌نماید تصویر پروفایل شما میباشد. بعد از تصویر پروفایل محتویات بیو اینستاگرام بسیار مهم میباشد؛ به‌طوری‌که کاربر با خواندن آن تصمیم می گیرد شمارا فالو نماید یا این که نه! بسیاری از صفحه ها اینستاگرامی با وجود آن که پست‌های خوبی تولید می‌نمایند، اما دنبال‌کنندگان آن‌‎ها را دنبال نمیکنند؛ به خصوص افرادی که از طریق سایت یا این که شبکه‌های دیگر وارد صفحه اینستاگرام شما می شوند. بنابراین داشتن یک بیو اینستاگرام جذاب و حرفه‌ای به شما کمک می‌نماید تا بتوانید کاربران بیشتری را جذب کنید! البته چگونه می‌توان یک بیو اینستاگرام حرفه‌ای داشت؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی راه‌کارهایی بپردازیم که با استفاده از آن میتوانید کاربران را تشویق به دنبال کردن صفحه خود کنید؛ آن هم تنها با تایپ کردن یک بیو اینستاگرام دیدنی و تشویق‌کننده!

بیو اینستاگرام

چه‌گونه بهترین، جالب‌ترین و تاثیرگذارترین بیو اینستاگرام را بنویسیم؟

قبل از آن که بخواهیم به شما آموزش دهیم که چطور یک بیوی حرفه‌ای داشته باشید، باید بگوییم که یک بیو عالی باید نشان‌دهنده شخصیت و معرف برند شما باشد. مهم ترین راز داشتن بیو مناسب همین میباشد! یعنی شما بتوانید فقط در چندین لغات محصولات یا این که خدماتی که برند شما برای کاربران ارائه میدهد را معرفی فرمایید.

گام اول؛ استفاده از کلمات کلیدی کسب‌وکار در قسمت نام

در صفحه پروفایل اینستاگرام، او‌لین چیزی که کاربران می بینند اسم آن کاربر میباشد! این بخش به طور برجسته‌تر درج شده تا کاربران سریع‌تر آن را ببینند. همینطور در‌صورتی‌که وارد بخش ویرایش پروفایل گردید، اولین چیزی که با آن روبرو میشوید فیلد اسم میباشد! در این قسمت می بایست اسم کسب‌وکارتان را بنویسید؛ توجه داشته باشید که اسم کسب‌وکارتان را به همراه کلمه کلیدی پرجستجو بنویسید! چون کاربرانی که کلمات کلیدی را اینستاگرام جستجو می‌نمایند، تنها صفحاتی را میبینند که از آن کلمات کلیدی استفاده کرده باشند.

بیو اینستاگرام

این بخش از بیو اینستاگرام به شما اجازه درج بیش از ۳۰ کاراکتر را نمی‌دهد؛ یعنی نهایتاً میتوانید ۴ یا این که ۵ واژه و کلمه بنویسید. با وجود این محدود شما به راحتی می توانید اسم کسب‌وکارتان را به همراه کلمات کلیدی مهم بنویسید تا در نتیجه ها جستجوی اینستاگرام هم دیده گردید. به عبارت ساده‌تر وقتی که کاربری یک واژه کلیدی را جستجو می‌نماید، نتایج نشان‌ داده شده بر اساس کلماتی میباشد که در قسمت اسم نوشته‌اید! درین قسمت شما میتوانید از اموجی‌ها هم استفاده نمایید و دیدنی میباشد بدانید که این اموجی‌ها به وسیله کاربران قابل جستجو می‌باشند. پیشنهادی که ما داریم، این میباشد که از اموجی در قسمت اسم استفاده نکنید؛ مگر آن‌که بخواهید کلماتی را از هم جدا نمایید! چون تعداد بسیار کمی از کاربران اموجی را جستجو می‌نمایند و جستجو‌های آنان هدفمند نیست. بنابراین شما نیازی به به کارگیری از اموجی در قسمت اسم ندارید و صرفا کافی میباشد اسم کسب‌وکارتان را به همراه واژه و کلمه کلیدی آن بنویسید.

گام دوم؛ تایپ کردن متن مطلوب و دیدنی برای بیو اینستاگرام

متن بیو اینستاگرام بایستی آن قدر حرفه‌ای و دیدنی نوشته گردد که روی مخاطبان تاثیر مستقیم بگذارد. این متن می بایست درخصوص کسب‌وکارتان باشد؛ به عبارت ساده‌تر وقتی که کاربر آن را می خواند، اطلاعات کلی و البته شفافی در زمینه‌ی کسب‌وکارتان داشته باشد. از جملهً در‌صورتی‌که کار شما طراحی دکوراسیون است ، در بخش بیو به کاربران بگویید که می توانند طراحی داخلی ساختمان خویش را به شما بسپارند. به تصویر زیر دقت نمایید:

علاوه بر این، باید کاربران را تشویق به انجام کاری نمائید؛ به عنوان مثالً می توانید آن‌ها‌را به وب سایت خود هدایت نمائید. ولی کاربران صرفا با دعوت کردن وب سایت شمارا نمی‌بینند و باید کمی خلاقیت به خرج دهید! به عنوان مثالً میتوانید به آنها وعده تخفیف بدهید و هنگامی که وارد وبسایت شما شدند، ایمیل آنها‌را بگیرید و کد تخفیف برایشان ارسال فرمائید. با این کار، با یک تیر دو نشان زده‌اید؛ یعنی هم به وب سایت شما آمده‌اند و هم نشانی اینترنتی خود را در اختیار شما قرار داده‌اند.

بیو اینستاگرام

در بخش توضیحات بیو اینستاگرام چه چیزهایی باید بنویسیم؟

بیو اینستاگرام محدودیت دارد! یعنی شما صرفا قادر به تایپ کردن ۱۵۰ کاراکتر در آن می باشید. با وجود این محدودیت چگونه می‌توان یک توضیح جالب و تاثیرگذار نوشت؟ بیو تاثیرگذار نیازمند رعایت چند مورد است ، در‌این بخش مواردی که بایستی در بیو اینستاگرام بنویسید را بررسی میکنیم:

درج حوزه کار خود را برای کاربران

هر کسب‌وکاری در یک حوزه خاص فعالیت می‌نماید؛ لازم میباشد حوزه فعالیتی خود را به کاربران بگویید. بعضی اوقات مدیران کسب‌وکارها میگویند که صفحه اینستاگرام ما پیشرفتی نمی‌کند و این در حالی میباشد که توضیحاتی در بیو قرار نداده‌اند. یوزرها بایستی بدانند که صفحه شما در زمینه ی چیست و چه خدماتی ارائه می‌نمایند تا شما‌را دنبال نمایند! از طرف دیگر در‌حالتی که کاربران بدون فهمیدن سرویس ها کسب‌وکارتان شمارا دنبال کنند، مخاطبان هدف جذب نکرده‌اید و احتمال تبدیل شدن آنها به مشتری نزدیک به صفر میباشد! بدین ترتیب در بخشی از توضیحات بیو می بایست سرویس ها و خدمت‌های خویش را بنویسید تا کاربران هدف جذب فرمایید و با ساخت محتوای دیدنی، آن ها را به مشتریان کسب‌وکارتان تبدیل نمائید.

نوشتن مهارت‌ها و تجربه‌های کسب‌وکارتان

در قسمت توضیحات از مهارت‌ها و تجربیات خود به یوزرها بگویید؛ برای مثالً ممکن میباشد در بخش قبلی نوشته باشید که برنامه‌نویس هستید ولی کاربران نمی‌دانند در کدام پلتفرم‌ها کار می کنید! براین اساس درصورتی که برنامه‌نویس اندروید می باشید، در کنار نام برنامه‌نویسی، اندروید را هم بنویسید. همینطور می توانید از پر رنگ‌ترین سوابق کاریتان را هم درج فرمائید تا کاربران اعتماد زیادی به شما پیدا نمایند! از طرف دیگر از کاربری در صفحه شما بخواند که با چند شرکت شناخته‌شده کار کرده‌اید، احساس خوبی نسبت به توانایی‌های شما پیدا می‌نماید و به همین آسانی مشتریان کسب‌وکارتان هم زیاد میگردند.

نوشتن علایق در کسب‌وکارهای فردی

درصورتی که کسب‌وکار شما شخصی میباشد و به طور انفرادی کار می کنید، کاربران به دانستن زندگی فردی شما هم علاقه دارند. از جملهً می توانید به کاربران از تفریحات و کارهایی که در اوقات فراغت خود انجام می‌دهید، بگویید. این گزینه را نمی‌توان در شرکت‌های بزرگ که چندین نفر در آن فعالیت می‌نمایند، پیاده‌سازی کرد البته در صورتی کمی ایده پرداز باشید، میتوانید علایق کمپانی خویش را در قالب کار بنویسید! برای مثالً به کاربران خود بگویید در هنگام استراحت، در مورد ایده‌های کاری صحبت میکنیم. در حالتی که کمی خلاقیت داشته باشید، به راحتی می توانید کاربران را جذب توضیحات بیو اینستاگرام خود نمائید تا از محصولات یا این که خدمات شما استفاده نمایند!

در شناساندن شخصیت برند به کاربران، از طنز استفاده نمائید!

انسان‌ها به طور طبیعی جوک و خندیدن همراه آن را دوست دارند؛ ولی منظور ما طنزهای اجتماعی و تلخ نیست! بلکه تنزهایی که حتی برای ۱ ثانیه خنده را بر شکل مخاطب بنشاند. هر برندی شخصیتی دارد و بسیاری از کسب‌وکارها برای شناساندن بیشتر برند، از کلیپ و پادکست استفاده می‌نمایند! در این دو مورد به راحتی می توانید با کاربران به زبان طنز حرف بزنید. معمولاً کاربران صدا یا این که تصویر بازیگران ویدئوی شما‌را میشناسند و به همین دلیل میباشد که علاقه زیادی به اینگونه کسب‌وکارهایی پیدا می‌نمایند! از طرف دیگر زمانی که شما با کاربران خود شوخی میکنید، جایگاه مناسبی در ذهن آن ها پیدا میکنید و راحت‌تر می توانید مخاطبان صحفه اینستاگرام خویش را افزایش دهید. در بیو اینستاگرام هم میتوانید با زبانی شیرین و طنزآمیز توضیحات خود را وارد نمائید؛ اما باز هم میگوییم طنزی که باعث خنده کاربر گردد و باعث ناراحتی از برند شما نشود! به عبارت ساده‌تر، باید سعی کنید در چند خطی که کاربر در مورد برند شما می خواند، احساس خوبی در آن ایجاد نمایید تا برگه شما‌را دنبال نماید.

شاید چیزهای دیگری هم باشند که باید در بخش توضیحات و نوشتن متن استفاده فرمائید، البته با دقت به محدودیت ۱۵۰ کاراکتری این بخش، بیایید به سراغ نکاتی غیر از توضیحات برویم! در شرایطی‌که شما بتوانید همین ۴ مورد را به خوبی رعایت نمایید، توضیحات بیو اینستاگرام شما بسیار تاثیرگذار می‌گردد و میتوانید کاربران متعددی را جذب فرمایید.

گام سوم؛ استفاده از اموجی در بخش بیو

دقت کرده‌اید که کاربران اینستاگرام چقدر از اموجی استفاده می‌نمایند؟ دلیل آن هم این میباشد که آن را دوست دارا‌هستند و گاهی احساس خود را با استفاده از آن منتقل می‌کنند! به همین دلیل استفاده از اموجی‌ها به برندسازی شما کمک زیادی می‌نماید و با به کار گیری درست از اموجی‌ها، میتوانید حس خوبی را در کاربران ایجاد نمائید.

 

یکی از دیگر از مزیت‌های به کارگیری از اموجی‌ها این میباشد که کاراکترهای کمتری استفاده می‌نمایند؛ مثلاً به جای تایپ کردن کلمه شماره تماس، می توانید از اموجی تلفن استفاده نمائید. با این کار در استفاده از کلمات صرفه‌جویی میکنید و میتوانید اطلاعات بیشتری به کاربران بدهید.

۳ نکته را در مورد اموجی‌ها فراموش نکنید:

بیو اینستاگرام

از اموجی‌ها در کنار عبارات استفاده کنید تا تاثیر بیشتری بر مخاطب بگذارید.
از اموجی‌ها برای خلاصه‌تر کردن متن به کارگیری نمایید تا خواندن آن راحت‌تر گردد.
اموجی‌ها باید با کسب‌وکارتان مرتبط باشند و به ارزش برند شما بیفزایند.
کوشش نمائید مدام این سه نکته را رعایت فرمایید! در حالتی‌که بدون استفاده از لغت ها، از اموجی‌ها استفاده فرمایید، تنها استفاده کننده را سرگردان کرده‌اید و تنها بخش بیو اینستاگرام را که می‌تواند یک محیط عالی برای تبلیغ، افزایش ترافیک وب سایت و برندسازی میباشد، از دست داده‌اید. همیشه تلاش نمائید از کانال‌های اجتماعی بیشترین فایده را ببرید تا روز آپ تو دیت کسب‌وکارتان بهبود پیدا نماید! همینطور باید دقت داشته باشید که از اموجی‌های یکسان استفاده نکنید؛ هزاران اموجی در دست شما می‌باشند! از اموجی‌های متعدد استفاده فرمایید تا کاربران با سلیقه‌های مختلف هم بتوانند با آنان رابطه برقرار نمایند.

گام چهارم؛ استفاده از هشتگ‌ها در بخش بیو

برای آن که بتوانید عملکرد بهتری در میان رقیبان داشته باشید، از هشتگ‌ها استفاده نمایید. یک کدام از امکان‌های عالی ، امکان استفاده از هشتگ در بیو اینستاگرام میباشد! یعنی شما میتوانید هشتگ موردنظر خود را در بیو قرار دهید و کاربران با کلیک بر روی آن، وارد صفحه آن هشتگ شوند. توصیه میکنم از دو نوع هشتگ استفاده فرمایید:

 

نوع اول) از هشتگ‌های پرطرفدار حوزه فعالیتی خود استفاده نمایید! می توانید از دو یا سه هشتگ پرجستجو استفاده نمایید و آن را در بیو اینستاگرام قرار دهید! این کار به افزایش کاربران صفحه اینستاگرام شما و البته معرفی شما تحت عنوان یک فعال در حوزه موردنظر کمک می‌نماید.

نوع دوم) هشتگ منحصربه‌فرد برند خود را در بیو اینستاگرام درج فرمائید! کاربران زیادی میباشند که می خواهند پست‌هایی مربوط به صفحه شما منتشر کنند. برای آن که بتوانید پست‌های مربوط به صفحه خود را به آسانی پیدا نمائید، هشتگ منحصر به فرد خود را در بیو اینستاگرام قرار دهید و از کاربران بخواهید تصاویر مربوط به شما در با آن هشتگ منتشر نمایند.

استفاده از دو نوع هشتگ بالا و به خصوص هشتگ نوع دوم، کمک زیادی به ارتقاء تعامل و برندسازی کسب‌وکارتان می‌نماید. هر چقدر در میان کاربران شناخته‌شده‌تر باشید، می توانید مخاطبان بیشتری جذب نمائید و درآمد کسب‌وکارتان را هم بیشتر کنید.

گام پنجم؛ ایجاد دکمه‌های کار (مانند تماس، ارسال ایمیل و دایرکت)

بیو اینستاگرام بخش مناسبی میباشد تا از کاربران بخواهید کاری را انجام دهند! این شبکه اجتماعی هم با اضافه کردن دکمه تماس اینستاگرام و سایر دکمه‌های عمل این کار را برای شما راحت کرده است. به عنوان مثالً میتوانید آدرس اینترنتی و شماره تماس خود را در‌این دکمه‌های عمل قرار دهید و از کاربران بخواهید تا برای مشاورۀ یا این که مطرح کردن سوالات با شما در ارتباط باشند. به خصوص آدرس اینترنتی یک راه ارتباطی بسیار عالی میباشد تا بتوانید سوالهای و ایمیل‌های کاربران را برای همیشه نگه‌داری نمایید.

بیو اینستاگرام

همینطور شما این قابلیت را دارید که در صفحه تجاری اینستاگرام نشانی شرکت یا این که فروشگاه خویش را قرار دهید و از کاربران بخواهید در زمان مشخص‌شده به آن مراجعه نمایند؛

گام ششم؛ قرار دادن لینک وب سایت کسب‌وکارتان در بخش بیو

در صورتی برای کسب‌وکار آنلاین خود وب سایت ندارید و فقط بر روی پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی فعالیت می کنید، سفارش میکنم قطعاً یک وب سایت فعال‌سازی نمایید! البته درصورتی که وب سایت دارید، قطعاً لینک خود را در بخش بیو اینستاگرام قرار دهید. این بخش به شما کمک می‌نماید تا از کاربران بخواهید بر روی آن کلیک نمایند و با این کار ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید. توجه داشته باشید که کاربران به صورت خود کار کاری را انجام نمی‌دهند و بایستی از آنها بخواهید! برای مثالً در‌حالتی که لینک و پیوند یک مطلب را در بیو قرار داده‌اید و آن مطلب از وب سایت خود را در یک پست معرفی کرده‌اید، به طبعً می بایست از کاربران بخواهید که به بیو اینستاگرام شما مراجعه نمایند و با کلیک بر روی آن لینک و پیوند، وارد وبسایت شوند.

مزیت این بخش از بیو (برخلاف پیوند‌هایی که در پست‌ها قرار می دهیم!) قابل کلیک بودن آن میباشد؛ یعنی چنانچه کاربران بر روی آن کلیک نمایند، بی واسطه وارد وب سایت می گردند. شما میتوانید برای معرفی جدیدترین محصولات، همایش‌ها و… از این بخش استفاده کنید! مثلاً به تصویر زیر توجه نمایید:

 

در این بخش صفحه برند نوین، لینکی را قرار داده و به کاربران گفته برای دانلود ۴ کتاب مجانی میتوانند از آن استفاده نمایند. کاربران هم بر روی این لینک کلیک می‌نمایند و ۴ کتاب رایگانی که‌این صفحه گفته میباشد را دانلود می‌نمایند.

یک نکته! توجه داشته باشید که پیوند مرتبط با بیو اینستاگرام را مدام به روز فرمائید و بعد از آپ دیت مطمئن گردید که پیوند به درستی عمل می‌نماید. درصورتی که پیوند شما صحیح نباشد، کاربران وارد صفحه موردنظر نمی شوند و این قضیه روی برند شما تاثیر منفی می گذارد.

گام هفتم؛ انتخاب یک تصویر پروفایل جذاب و شفاف

اگر از اینستاگرام برای برندسازی استفاده میکنید، این بخش تمام نام و نشان شما است ! در این قسمت می بایست تصویری استفاده نمائید که در هیچ صفحه‌ای استفاده نشده باشد و ساده‌ترین تصویری که این ویژگی را دارد، لوگوی برندتان میباشد. در واقع لوگو نشان‌دهنده هویت یک کمپانی میباشد و بایستی دقت داشته باشدی که این لوگو کاملاً واضح و کیفیت بالا باشد.

بیو اینستاگرام

در صورتیکه از لوگوی برند خود در این صفحه استفاده می کنید، به عبارتی لوگو را در وب سایت و شبکه‌های اجتماعی دیگر هم قرار دهید. بسیاری از کاربران علاوه بر صفحه اینستاگرام شما، شبکه‌های اجتماعی دیگر را هم آنالیز می‌نمایند و در صورتیکه لوگوی شما یکسان نباشد، از شبکه‌های دیگر خارج می‌شوند. همینطور در صورتیکه از لوگوی برند خود استفاده نکنید و از تصویر دیگری استفاده نمایید، کاربران شمارا نمی‌توانند پیدا نمایند! خودتان را جای کاربری قرار دهید که درپی یافت کردن صفحه شما میباشد؛ در این‌صورت اینستاگرام شما را جستجو می‌نماید و در شرایطی که صفحه شما لوگوی سایت را داشته باشد، شما‌را دنبال می‌نماید البته چنانچه یک تصویر دیگر باشد، احتمالاً فکر میکند که صفحه شما وجود ندارد و شما‌را دنبال نمی‌کند. به همین آسانی دنبال‌کننده‌ای که می تواند به مشتری کسب‌وکارتان تبدیل گردد، از دست می‌رود!

نتیجه‌گیری

با رعایت ۷ قدمی که در بالا بررسی کردیم، به راحتی می توانید یک بیو اینستاگرام دیدنی و موفق داشته باشید. ولی قطعاً نباید پروفایل اینستاگرام شما ثابت باشد؛ هر از گاهی میتوانید آن را بروزرسانی کرده و ایده‌های خلاقانه دیگری برای افزایش جذابیت آن استفاده نمایید. ساده‌ترین مورد تغییر اموجی‌ها میباشد که تغییر زیادی هم در بیو صفحه خود نمی‌دهید. با تغییر بیو اینستاگرام و بهینه‌سازی آن، کسب‌وکار شما (حداقل در بخش بازاریابی اینستاگرام) متحول می‌گردد و میتوانید کسب‌وکار موفق‌تری داشته باشید.

اینک شما بگویید! به نظر شما بیو اینستاگرام چقدر مهم میباشد و چگونه می‌توان آن را بهینه‌تر و اما جالب‌تر کرد؟ در قسمت نظرها، تجربیات خود را با ما و بقیه کاربران به اشتراک بگذارید.

0 0 votes
امتیاز به مقاله
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments